Dobre wychowanie dzieci

Strona główna · Wychowanie

W jaki sposób postępować, by dobrze wychować dzieci?

rodzina

Wychowanie dziecka to trudne zadanie – każdy niewielki błąd, pozornie nieistotna kłótnia czy nieodpowiedzialne zachowanie mogą doprowadzić do poważnych zmian w życiu dziecka, zmiany jego światopoglądu, planów i idei. Ogromny wpływ na wychowanie dziecka rodzice mają jednak w pierwszych latach jego życia – to wtedy wpajają mu najważniejsze wartości i kulturę osobistą oraz sposoby zachowań i reagowania na konkretne sytuacje.

W późniejszych latach największy wpływ na młodą osobę ma jego otoczenie – koledzy z podwórka, koleżanka z ławki, inne dzieci w szkole. To ich zachowanie ma wielki wpływ na to, co będzie postrzegane przez nasze dziecko jako atrakcyjne, a co jako nudne i niewartościowe. Dobrze wpojone zasady zachowania mogą tu skutkować podejmowaniem pierwszych rozsądnych decyzji – odmowie pobicia kolegi, wypicia piwa czy pójścia na wagary. Nie ma jednej recepty na dobre wychowanie dziecka. Każda osoba jest inna, każda wyznaje inne zasady i w inny sposób chce przekazywać je swojemu potomstwu.

19.09.2011. 15:17

Co oznacza termin „dobre wychowanie dzieci”?

Wychowanie dziecka jest niezwykle ważne – to od rodziców w dużej mierze zależy to, jak zachowywać się będzie dziecko w swoim życiu, co uda mu się osiągnąć, jakimi zasadami będzie się kierować. Po pewnym czasie największy wpływ na kształtowanie światopoglądu młodego człowieka mają jego znajomi i ludzie, z którymi spędza najwięcej czasu – zwykle nie są to więc rodzice.

Jeśli jednak już od najmłodszych lat dziecku wpajało się odpowiednie wartości i zachowania, powinno ono być w stanie dobrze wybierać sobie przyjaciół i być w stanie uchronić się przed zadawaniem się ze złymi ludźmi. Dobre wychowanie dziecka powinno pomóc mu w dokonywaniu samodzielnych decyzji w życiu, nauczyć go zachowań społecznych i manier oraz przedstawić sens dążenia do osiągania wysokich celów.

Jako rodzice nie możemy przez całe życie towarzyszyć naszemu dziecku czy mieć wpływ na każdą podejmowaną przez niego decyzję. Powinno stać się ono samodzielne, potrafić podejmować trudne decyzje i dokonywać dobrych wyborów – wtedy będziemy mieć pewność, że zostało dobrze wychowane.

06.09.2011. 10:45

Szukaj

Polecam


Buciki dla niemowlaka https://sklep.yoclub.pl/akcesoria-dzieciece/buciki-dla-niemowlaka.html
Atrakcje dla dzieci Gliwice